Дане питання виникає досить часто у власників бізнесу і керівників підприємств. Так як, через внесені зміни до Цивільного (ЦКУ) та Господарського кодексів України (ГКУ) від 30.10.2014, для юридичних осіб печатка для документів не є обов’язковою. Раніше юридичні особи були зобов’язані скріплювати договори і ряд інших документів печаткою (згідно зі ст. 207 ч.2 ЦКУ).
Печатка для документів
Давайте ж розглянемо ці проблемні питання, які виникають час від часу, а також шляхи їх вирішення.
Сьогодні використання печатки при веденні господарської діяльності регулюється Господарським кодексом України, Законом України «Про банки і банківську діяльність», Законом України «Про бухгалтерську діяльність та фінансову звітність», постановою НБУ «Про затвердження положення ведення касових операцій у національній валюті України» № 637 від 15.12.2004 р, положенням «Про документальне забезпечення бухгалтерських записів у бухгалтерському обліку» № 88 від 24.05.1995 року, а також іншими нормативними актами.
Отже, ЦКУ, ГКУ говорять нам, що застосування та виготовлення печатки справа добровільна і юридичним особам зовсім не обов’язкова. Однак, в деяких банківських документах печатка таки необхідна. Звідси і питання: «Використовувати печатку чи ні?»
Як бути з печаткою підприємства?
- У разі, якщо печатка вже була на підприємстві до тих пір, доки не внесли зміни в законодавство, то її можна використовувати як і раніше. Тому що її використання не є забороненим.
- Якщо ж на підприємстві є печатка, від якої хочуть відмовитися, то потрібно внести необхідні пункти по використанню печатки в установчі документи і Статут підприємства. Найбільш правильним буде скласти інструкцію з діловодства, в якій буде чітко вказано: в яких документах печатка необхідна.
- Печатка також використовується і в випадках засвідчення копії документів. При складанні договорів є гостра необхідність вказувати, завіряються вони печаткою, так як в іншому випадку, договір буде недійсним.
- Та ж ситуація і з підприємствами, які почали і проводять свою діяльність після внесення змін до законодавства, тобто без печатки.
В кінцевому результаті, скасування законодавством для юридичних осіб обов’язкової наявності печатки створило масу суперечностей.
Які можуть бути наслідки перевірки контролюючими органами?
Контролюючі органи, при перевірці господарської діяльності підприємства, будуть вимагати засвідчення печаткою певних документів. А саме тих, які за нормативними актами повинні бути завірені печаткою. Це може спричинити за собою непотрібні конфлікти, в тому числі, і судові суперечки. Також можуть виникнути проблемні ситуації про підтвердження повноважень особи, яка підписує документ.
Виходячи з цього, найкраще мати на підприємстві печатку, використовувати її при складанні документів, де вона є обов’язковим атрибутом.
Радимо звернутися до нас за детальною консультацією з цього питання. Наші фахівці уважно стежать за зміною законодавства і зможуть Вам допомогти розібратися в питаннях, що стосуються використання печатки, з огляду на всі юридичні моменти.