Кількість поправок в законі 466, а вступили вони в силу з 23.05.2020 року, дуже багато. Нововведення щодо перевірок в законі 466 хвилюють всіх, хто здійснює підприємницьку діяльність: фізичних і юридичних осіб. Основні контролюючі органи, відповідно до норм п.41.1 ПКУ, – це податкові органи та митні (центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну податкову і митну політику ДПСУ та ДМСУ, їх територіальних органів). Саме вони мають право здійснювати перевірки. Ніякі інші державні органи більше не мають права на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів, навіть за запитом правоохоронних органів (п. 41.6 ПКУ, стаття 41 в редакції Законів України від 16.01.2020 р N 466-ІX ).
Що нового в правах і обов’язках при перевірках
- Податкова служба при проведенні перевірки має законодавчі повноваження, згідно з пп. 20.1.47 ПКУ, для отримання від роботодавців пояснень або їх працівників, документально оформлених і неоформлених, з питань, пов’язаних з дотриманням податкового законодавства. По оподаткуванню, виплатам, відшкодуванням, доходам в будь-якому вигляді, які підлягають оподаткуванню.
Зауважимо, що, хоча такого права не було в Податковому Кодексі України, представники податкових служб їм користувалися і раніше. Працівник має право відмовитися від надання свідчень за ст. 63 Конституції України. Норма Конституції України (ст. 63) передбачає: особа не несе відповідальності за відмову від дачі пояснень або свідчень щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначено законом. Конституційне право про зберігання мовчання ніхто не відміняв і їм слід користуватися.
- Уточнення пп. 17.1.6 ПКУ свідчать, що платник податків має право не тільки бути присутнім при перевірці, але і надавати пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок.
- А також, за своєю власною ініціативою, вносити пояснення з інших питань, важливих для платника податків, що не запрошувалися контролюючим органом.
- Перед тим, як підписати акти (довідки) про проведення перевірок, спочатку радимо ознайомитися з ними, якщо є зауваження, то внести застереження. Тільки тоді підписати з внесеними застереженнями і подати письмові заперечення до контролюючого органу згідно з установленим порядком ПКУ.
Нововведення уточнюючого характеру. До того ж, як і раніше, платникам податків ніщо не заважало надавати такі пояснення з власної ініціативи.
- Платник податків обирає самостійно вид взаємодії з контролюючим органом в електронній формі через Електронний особистий кабінет, здійснює реалізацію своїх прав і обов’язків (пп. 17.1.13.-14.).
- При подачі документів, декларації в електронному вигляді, в разі збою через технічні проблем в системі роботи Електронного кабінету (помилка повинна бути підтверджена методологом або судом), платник має право подавати документацію в паперовому вигляді (пп. 17.1.15).
Стежити за інформацією, орієнтуватися в Законі 466 допоможе досвідчена юридична компанія «Астрея». Юристи підкажуть, як не допустити помилок у веденні бізнесу.