Права подружжя, які проживають в зареєстрованому шлюбі, відрізняються від прав подружжя, які проживають в цивільному шлюбі, при вступі в спадщину за законом на спільне майно. Якщо було оформлено заповіт, то майно у спадок отримує особа, зазначена в заповіті.
Нами вже пояснювалося поняття «спадок» в статті «Спадщина. Коли та як Оформити спадщину? ».
Спадкування за законом оформляється відповідно до черговості. При відсутності спадкоємців першої черги йде право на спадкування подальшої чергою. Згідно чинного законодавства України, а, саме, Цивільного Кодексу, визначена чітка черговість спадкування.
Перша черга за законом це:
- діти,
- один з подружжя, який пережив спадкодавця (мова йде про зареєстрований шлюб),
- батьки.
Право на спадкування одним з подружжя в цивільному шлюбі
Увага: згідно п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р «Про судову практику у справах про спадкування» проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без зареєстрованого шлюбу не є підставою для виникнення у них права на першочергове спадкування за законом. Особа, яка проживала з померлим однією сім’єю без реєстрації шлюбу, законодавством віднесена до 4 черги спадкування за законом, де обов’язковим ще є проживання однією сім’єю зі спадкодавцем не менше 5 років, що передбачається для відкриття спадщини.
Перебуваючи в 4 черзі спадкування, за законом Ви можете отримати спадок тільки при відсутності спадкоємців попередніх черг (маються на увазі діти, батьки, сестри, брати, офіційна дружина, дідусі, бабусі, тітки, дядьки померлого).
Але не варто впадати у відчай, згідно зі ст. 74 Сімейного Кодексу України визначено право спільної власності на майно, набуте ними за час проживання однією сім’єю в цивільному шлюбі, як подружжя.
Що робити для отримання спадщини в цивільному шлюбі?
Для цього слід подати позовну заяву до суду для встановлення факту проживання однією сім’єю, визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та права власності на майно, як на частку в спільній власності, виключення майна зі спадкового майна.
При спірних правовідносинах щодо успадкування майна, відповідачами в такому позові повинні виступати спадкоємці померлого, оскільки виникли спірні правовідносини між позивачем і цими особами.
Як довести проживання однією сім’єю?
Спільне проживання в цивільному шлюбі, як одна сім’я можна довести:
– довідками з ЖЕКу або ОСББ;
– пропискою (реєстрацією в паспорті);
– показаннями свідків;
– листуванням і т.д.
Після того, як Ви доведете факт проживання однією сім’єю, необхідно довести ще, що, саме під час проживання однією сім’єю, було придбано майно, яке увійшло в спадщину.
Також можна скористатися ч.2 ст.1259 Цивільного Кодексу України, згідно з якою є можливість спадкування за законом подальшої черги (в даному випадку 4 чергою). За судовим рішенням отримати право успадкування тієї черги, яка має право на спадкування.
Скористатися таким правом можна за умови, що особа, яка бажає змінити черговість одержання права на спадщину, тривалий час «опікала»: матеріально забезпечувала і надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через важку хворобу, похилий вік або каліцтво був у безпорадному стані.
Тобто, якщо спадкоємець 4 черги може довести:
- Спадкодавець був тяжко хворий або покалічений, мав похилий вік.
- Спадкоємець довгий час матеріально забезпечував сім’ю і надавав іншу допомогу спадкодавцеві.
Тоді можна звернутися в суд про зміну черговості права спадкування. В даному випадку, під поняттям «опіки» над спадкодавцем слід розуміти просту допомогу (прибирання квартири, приготування їжі, прання речей і т.д.).
Під матеріальним забезпеченням розуміється: придбання ліків, особистих речей для спадкодавця, оплата комунальних послуг.