В сучасний час дуже часто молоде подружжя укладає шлюбний договір. Це не тільки данина моді, але й чудова підстраховка для подружньої пари в матеріальному плані. Договір про встановлення прав та обов’язків на майно (нерухоме та рухоме) складається на основі домовленості наречених чи подружжя на період існування шлюбу та після припинення.
Хто може укласти шлюбний договір?
Шлюбний договір потребує обов’язкового нотаріального завірення.
Його можуть укласти чоловік та жінка, що знаходяться в шлюбі, та наречені, які подали заяву про шлюб до державної реєстрації. Якщо одна сторона є неповнолітньою особою, то її батьки або піклувальник повинні надати письмову згоду, завірену у нотаріуса, для укладення договору.
Пара, яка знаходиться у фактичних шлюбних відносинах (не зареєстрованих державою), у цивільному шлюбі, не має права укладати шлюбний договір.
Коли починає діяти шлюбний договір?
- Для наречених: з моменту державної реєстрації шлюбу.
- Для подружжя: після нотаріального завірення.
На який період укладають шлюбний договір?
Встановлюють строк тривалості за бажанням сторін, уточнюють деякі моменти по окремим правам та обов’язкам, найчастіше пов’язаними зі змінами сімейного складу (народження дитини, догляд за батьками).
Шлюбний договір не може
- Бути змінений одним із подружжя в односторонньому порядку.
- Надавати одному із подружжя вкрай невигідне матеріальне становище.
- Включати положення про передачу одному з подружжя у власність майна (нерухомого або рухомого), але для володіння яким потрібно пройти державну реєстрацію.
- Обмежувати права дитини, закріплені Сімейним кодексом України (СКУ), Конвенцією ООН, Цивільним кодексом України, Конституцією України.
Зміст шлюбного договору
- Встановлення режиму власності: спільного або часткового (роздільного) на все майно подружжя, або окреме володіння видом майна чоловіком, жінкою.
- Право на подароване майно та набуте під час шлюбу.
- Домовленість про поділ майна в разі розлучення.
- Порядок сімейних витрат від певної заданої суми.
- Витрати на утримання неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів.
- Використання майна для забезпечення потреб членів сім’ї.
- Правила користування житловим приміщенням, якщо воно знаходиться у власності одного з подружжя. Звільнення житла в разі розірвання шлюбу, надання грошової компенсації або без неї.
За яких умов вносять зміни до шлюбного договору
- За загальною згодою подружжя, шлюбний договір скасовується в день подання заяви до нотаріуса, а також скасовуються встановлені ним права та обов’язки, з моменту припинення його дії.
- Розірвання шлюбного договору відбувається на основі рішення суду, на вимогу одного з подружжя, на підставі, що має істотне значення, або у разі неможливості його виконання.
- Вносяться зміни за вимогою судового рішення, захищаючи інтереси однієї із сторін, відстоюючи права дітей (дитини) непрацездатних повнолітніх або неповнолітніх.
Треба завжди пам’ятати, що правозахисник завжди стоїть на захисті сімейного права, допоможе знайти правильне рішення у складній ситуації.