Спадщина – перехід прав та обов’язків від померлої особи, спадкодавця, до однієї особи або кількох осіб, спадкоємців, за правом спадкування. Перехід майнових та немайнових цінностей померлої особи до інших осіб (особи) є спадкування.
Що входить до спадщини:
- право власності на майно (будинок, автомобіль, дача, земельна ділянка, заощадження, цінні папери, предмети особистого вжитку або домашньої обстановки);
- майнові права, до яких належить право власності на майно та право вимоги, якщо у спадкодавця залишилися підписані договори (наприклад: договір позики, дарування, купівлі – продажу, зберігання);
- не одержана спадкодавцем заробітна плата, пенсія;
- майнові права автора художніх, літературних творів;
- майнові права автора-винахідника, відкриття;
- майнові обов’язки спадкодавця, якщо спадкодавець мав борги, то вони також переходять до спадкоємця, але спадкоємець відповідає за ці борги тільки в межах дійсної вартості майна, що він отримав у спадщину. Дійсна вартість спадщини визначається в момент відкриття спадщини, а не тоді, коли кредитори пред’являють вимоги до спадкоємця.
Діють спеціальні правила відносно деякого майна. Наприклад, згідно з Законом України «Про державні нагороди» від «16» березня 2000 року, нагороди (медалі, ордени, вогнепальна зброя іменна) за наявністю спадкоємців, залишається у спадкоємців.
Спадкове право – це ряд правових норм, згідно яких встановлено порядок оформлення та переходу прав та обов’язків спадкодавця. Регулюється цивільно-правовими нормами, Цивільним кодексом України (ЦКУ) та Цивільно процесуальним кодексом України (ЦПКУ).
Спадкове право це:
- підстави для спадкування;
- хто є спадкоємцем;
- час та місце відкриття спадщини;
- порядок, строк прийняття спадщини;
- порядок, строк відмови від спадщини;
- оформлення спадкового права.
Хто може бути спадкоємцем?
Спадщину можливо прийняти (оформити) за Законом або за заповітом.
Спадщина за Законом
Оформлюється спадкоємцем (спадкоємцями), які перебували з померлою особою у родинних стосунках. Спадкування відбувається згідно черговості. Черг спадкоємців багато, насамперед успадковують особи, що належать до першої черги. До неї належать один з подружжя, хто пережив померлого, діти, батьки.
За заповітом
Спадкоємцем може бути будь-яка особа (родинний зв’язок у даному випадку не важливий). Важливо, щоб дані, вказані у заповіті, були правильно прописані. Бажано також прописати дату народження спадкоємця.
Звертаємо Вашу увагу, що спадщина приймається вся повністю. Тобто прийнявши у спадщину будинок, Ви не можете відмовитися від прийняття у спадщину невиплаченого боргу перед кредиторами спадкодавця.
Коли потрібно оформляти спадщину? Строк на прийняття спадщини?
Згідно зі статтею 1270 ЦПК «спадщина може бути прийнята протягом шести місяців з дня відкриття спадщини». Тобто прийняти (оформити) спадщину Ви можете на протязі 6 місяців з дня смерті спадкодавця, але не після спливу цього часу. Після 6 місяців можливо прийняти спадщину тільки через суд. У суді можливо поновити строки, з поважних причин, на прийняття (оформлення) спадщини.
Що треба робити, щоб оформити спадщину?
Звернутися до нотаріуса з повним пакетом документів та подати Заяву про прийняття спадщини (оформляється у нотаріуса). Цими діями ви відкриваєте спадкову справу. Спадкова справа відкривається тільки у одного нотаріуса і тільки один раз. Тобто, якщо спадкоємців багато, то їм усім потрібно звернутися до того нотаріуса, який відкрив спадкову справу, або разом йти до одного нотаріуса.
Які документи потрібні для оформлення спадщини?
Нотаріусу потрібно надати наступні документи:
- Паспорт та ідентифікаційний код (реєстраційний номер облікової картки платника податків) особи, яка оформляє спадщину (спадкоємець).
- Свідоцтво про смерть спадкодавця.
- Заповіт, якщо Ви вступаєте у спадщину за заповітом.
- Довідку про місце вашої реєстрації.
- Документ, який підтверджує родинні зв’язки з померлою особою.
- Правовстановлюючі документи на майно.
- Технічну документацію на майно.
В залежності від того, на що саме Ви оформляєте спадщину, список може змінюватися та доповнюватися.
Чи можна прийняти спадщину, не подаючи заяву про прийняття спадщини?
Так, це можливо, якщо спадкоємці проживали та зареєстровані за місцем реєстрації померлої особи, а, отже, спадкоємці фактично прийняли саме це майно в спадщину. За умови, що іншими особами не відкрита спадкова справа. Наприклад, особа є спадкоємцем, на дату смерті була зареєстрована з померлим в будинку (квартирі) померлого, не звернулася до нотаріуса та не відкрила спадкову справу, термін шість місяців пропустила, але вона є такою, що прийняла спадщину, так як не подавала заяву про відмову від спадщини. Заяву про відмову від спадщини потрібно подавати в період шести місяців. Якщо дана заява вами не подавалася, то відмовитися від спадщини ви вже не можете.
Що робити у нотаріуса при оформленні спадщини?
Ви можете подати Заяву про відмову від спадщини взагалі, Заяву про відмову від спадщини на користь третьої особи з кола спадкоємців.
При оформленні спадщини на себе, потрібно подати нотаріусу Заяву про прийняття спадщини з необхідним пакетом документів для подальшого оформлення. По закінченню оформлення спадщини, Ви отримуєте у нотаріуса Свідоцтво про право на спадщину. Згідно з діючим законодавством нотаріус повинен самостійно зареєструвати право власності на об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав та видати вам Витяг з даного реєстру.
Оформлення спадщини – складна процедура, що стосується сімейного права. Дуже часто призводить до сімейних спорів в родинах. Ви можете самостійно цим займатися або доручити юристу (адвокату) представляти Ваші інтереси при оформленні спадщини. Вибір за Вами.