22 травня 2020 року у газеті “Голос України” № 84 опубліковано закон України №466-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16.01. 2020 р. Отже, більшість положень цього Закону набули чинності вже з 23 травня. Що нового принесе в бухгалтерське життя цей Закон?
Приємні нововведення
- Для ФОПів-єдиноподатників підтвердили підвищення лімітів. Граничний річний розмір доходів складає:
-для 1 групи — 1 млн грн;
-2 групи — 5 мільйонів грн;
– 3 групи — 7 млн гривень на рік.
- ФОПам на загальній системі оподаткування, згідно п.п. 177.4.6, дозволили амортизувати, виходячи з економічного обґрунтування, вантажні автомобілі. Отже, затрати на утримання вантажівки потрапляють у витрати.
- Також ФОПам–загальносистемникам можна відносити на витрати земельний та транспортний податки, податок з нежитлової нерухомості (п.п. 177.4.3).
- ФОПам на загальній системі тільки поточний ремонт можна віднести у витрати. Всілякі модернізації, реконструкції та інші види поліпшення підлягають амортизаційному відрахуванню (п.п.177.4.6).
- Для платників ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК збільшили річний ліміт з 20 мільйонів гривень до 40 мільйонів для різниць/звітного періоду (п.п. 134.1.1).
На що впливає ліміт
а) Звітний період. Маючи минулорічний дохід до 40 млн грн, береться період рік, а не квартал. Але діє перехідне правило. У 2020 році використовуємо дохід 2019 року і порівнюємо з 20 мільйонами. За новим критерієм відбудеться спрацювання для звітного періоду, тобто за 2021 рік (п. 137.5).
б) Податкова різниця. Якщо сума за поточний рік складає до 40 мільйонів гривень, то, вважаємо, без податкових різниць. Тут перехідних правил немає. Тому усі, у кого у 2020 році дохід менше 40 млн грн, можуть різниці не застосовувати.
- Основні засоби (ОЗ). Збільшується вартісний критерій визнання ОЗ з 6000 до 20000 гривень. При купівлі об’єктів дешевших 20 тисяч грн кошти можна списати через 100% амортизацію у витрати при введенні в експлуатацію даного об’єкта.
- Можна застосовувати прискорену амортизацію. По використанню ОЗ введені укорочені мінімальні терміни.
Гр. 3 (але тільки передавальні пристрої) – 5 років замість 10.
Гр. 4 (машини та обладнання) – 2 роки, а не 5. По комп’ютерах і зараз 2 роки.
Гр. 5 (транспорт) – 2 роки замість 5.
Гр. 9 (інші) – 5 років, а не 12.
Але це стосується тільки нових об’єктів, що вводяться з 01.01.2020 року в експлуатацію та будуть використані у власній господарчій діяльності.
- Для всіх бухгалтерів інформація. Якщо для подання звітності чи сплати податків останній день припадає на вихідний, то він переноситься на наступний операційний (робочий) день (п. 57.1).
Тепер про неприємні введення
Їх набагато більше, наведемо лише основні.
- Платникам ПДВ ввели нові штрафи та збільшили деякі старі.
З’явився штраф за ПН (податковими накладними) за пільговими постачаннями і за нульовою ставкою.
ПДВ в них немає, але штраф присутній.
Штрафи прив’язали до обсягу постачання. 2 % за прострочення реєстрації, але не більше 1020 грн. 5 % за нереєстрацію, але не більше 3400 грн.
- Звітний період для єдиноподатників з ПДВ тепер становить тільки місяць (згідно п. 202.2 ПКУ).
- ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) згідно нового п. 119.1. За неподання або помилки в 1ДФ в 2 рази збільшили штраф. З 510 грн до 1020 грн. Якщо даний факт знову повториться у році, то штраф складе вже 2040 грн.
- Донарахування та перевірки ПДФО тепер можна робити не за 3 роки, а за 7.
- Більшість штрафів проіндексували (збільшили) у 2 рази.
- Штрафи і податкова різниця. Зараз податковий фінрезультат треба збільшити на суми цивільно-правових штрафів, нарахованих на користь неплатників податку на прибуток (окрім фізичних осіб). Треба буде збільшувати також на суму штрафів, нарахованих податківцями та іншими державними органами (п.п. 140.5.11).
- ФОПи на єдиному податку з 01.07.2020 р. зобов’язані сплачувати земельний податок в разі здавання землі та нерухомості в оренду (п. 297.1).
- ФОП та імпорт послуг. Якщо ФОП (платник або неплатник ПДВ) платить нерезиденту за послуги, місце постачання яких Україна (ст. 186.3 ПКУ), то йому доведеться сплатити ПДВ. Для неплатника ПДВ це додаткові 20% податку на покупки послуг за кордоном.
Щоб не захлинутися в океані нововведень, які потрібно виконувати вже сьогодні, пропонуємо допомогу кваліфікованих спеціалістів та абонентний юридично-бухгалтерський супровід вашої діяльності у ТОВ «Астрея». Замовляйте безкоштовну консультацію.