Фізичні особи, які раніше з різних причин не сплачували податки, можуть відкрити свої доходи. Це особи, які отримують зарплату в «конвертах», які нелегально займаються підприємницькою діяльністю (без відкриття юридичної особи ФОП), власники бізнесу, зареєстровані в офшорних зонах. Незадекларовані доходи (гроші та майно, придбане ними, активи) можна легалізувати. Оскільки з вересня 2021 року набрав чинності Закон
Декларування, у добровільному порядку, активів дозволить особам, які не сплачували податки, легалізувати майно та доходи. Легалізація доходів при податковій амністії багатьом особам дуже вигідна пропозиція держави. Докладніше роз’яснить юрист, який розкладе все за пунктами.
Як відбувається легалізація доходів та активів
Відповідно до цього Закону фізичні особи, які раніше не декларували свої активи та не сплачували податки, можуть з «01» вересня 2021 року до «01» вересня 2022 року оформити в добровільному порядку одноразове декларування цього майна (активів), сплативши одноразовий збір.
Що дозволить фізичним особам легалізувати своє майно (активи), вільно ними розпоряджатися і не зазнати покарання. Оскільки у кодексах України: Кримінальному, Кримінально – процесуальному, Адміністративних правопорушеннях, також внесено зміни (Закон № 5156). До того ж з «01» вересня 2021 року розпочало роботу БЕБ – бюро економічної безпеки.
Які ставки (розмір) одноразового збору?
Все залежить від майна (активів):
- 2,5 % для облігацій ОВДП (внутрішньої державної позики), придбаних з «01» січня 2021 року до «20» червня 2022 року.
- 5% для рахунків в українських банках,
- 9% для рахунків у зарубіжних банках.
Дані ставки є набагато вигіднішими, оскільки на сьогодні податки доводиться платити за ставкою 19,5 % (1,5 військовий збір + 18 % податки на доходи фізичних осіб) від суми.
Але у Законі є обмеження. Фізичні особи, які були народними депутатами чи держ. Топ-чиновниками з «01» січня 2010 року не можуть скористатися даними пільгами. До таких осіб належать і ті, проти кого Україна запровадила санкції.
Які штрафи за недекларування доходів?
- Для фізичних осіб: 15 неоподатковуваних мінімумів доходів.
- Для підприємців – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів.
Щодо відповідальності за недекларування доходів у період податкової амністії. Погрожує штраф, позбавлення права обіймати певні посади до 3 років або взагалі обіймати посади та повну конфіскацію майна.
Які ж переваги цього Закону?
- По-перше: значно менша ставка податку.
- По-друге: звільнення від відповідальності, включаючи кримінальну та адміністративну за несвоєчасні сплати податків та декларації осіб. Не буде використано як доказову базу в судовому процесі.
Яке майно необхідно декларувати та як?
До декларації вноситься інформація про майно, із зазначенням доходів за які не сплачувались податки та активи, придбані за дані кошти, у період з «01» січня 2005 року до «01» січня 2021 року:
- Валюта національна та іноземна (крім готівки), банківські метали, депозити, позики третім особам.
- Земельні ділянки, житлова та нежитлова нерухомість (нерухоме майно).
- Транспортні засоби, предмети антикваріату та мистецтва, дорогоцінне каміння та метали, ювелірні вироби (рухоме майно).
- Майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, частини статутного капіталу юридичних осіб.
- Фінансові інструменти та цінні папери.
- Для інших активів необхідно вказати їхню вартість у декларації самостійно або надати документи, що підтверджують їхню вартість.
Нюанси: для легалізації грошей (гривні та валюти) або банківських металів, що знаходяться в Україні, відкривається спеціальний рахунок (затверджений НБУ) і все лягає на нього.
Подавши декларацію у ПДФ за ставкою амністії, сплачується податок протягом 10 днів.
Закон викликав суперечливу реакцію у юристів. Відповідно до чинного законодавства України, а саме Конституції, всі фізичні особи повинні декларувати свої доходи раз на рік, подаючи до відповідних організацій декларацію про свої доходи та майно за минулий рік, сплачуючи відповідно податки. Однак у Податковому кодексі із цієї норми встановлено великий перелік винятків. Податкова неграмотність населення, велика ставка податку та отримання прибутку незаконними методами призвели до того, що більшість доходів фізичних осіб залишалася в тіні.
З якого часу потрібно вказувати активи?
Особи, задекларувавши свої активи, отримані раніше (з 2005 року), та заплативши одноразовий збір, звільняться від сплати податків (19,5 %) з цих активів, відповідальності за порушення валютного та податкового законодавства та від перевірок походження тих активів. З одного боку, це чудово, але Закон також визначає перелік активів і досить великий, які не можуть бути задекларовані.
Легалізувати за Законом можна лише активи, отримані при порушенні законодавства, пов’язані з:
- ухиленням від сплати зборів/обов’язкових платежів, податків;
- ухилення від сплати страхових внесків (пенсійне страхування, державне соціальне страхування);
- порушенням у сфері валютного законодавства;
- порушення у сфері економічної конкуренції при концентрації суб’єктів господарювання без отримання дозволу Антимонопольного комітету України у разі потреби отримання відповідного дозволу.
Якщо активи отримані шляхом інших порушень законодавства, отримати звільнення від відповідальності не вдасться. Також не вийде, якщо за декларантом розпочато досудове розслідування або судове провадження:
- за ухилянням від сплати зборів/обов’язкових платежів, податків;
- ухилення від сплати страхових внесків (пенсійне страхування, державне соціальне страхування);
- службове підроблення документів фінансової чи податкової звітності, податкових накладних, митних декларацій, іншої звітності з обов’язкових платежів/зборів;
- службова недбалість, пов’язана з порушенням: митного, податкового, валютного та іншого законодавства, за дотриманням якого стежать контролюючі органи;
- відмивання (легалізація) майна, одержаного злочинним шляхом;
- фінансування тероризму;
- використання коштів, отриманих від незаконного обігу психотропних речовин, наркотичних засобів та їх аналогів, сильнодіючих або отруйних речовин/лікарських засобів;
- підкуп посадової особи, особи, яка надає публічні послуги;
- незаконне збагачення;
- прийняття пропозиції, отримання чи обіцянку вигоди посадовою особою;
- зловживання впливом;
- або, які підлягають стягненню у порядку встановленому нормами закону як неправомірні.
Також не можна легалізувати готівку, активи, що знаходяться на території держави агресора або джерело їх походження з такої країни.
Оскільки Закон має чіткий список активів, які можна легалізувати, навряд чи стане ефективним під час переведення активів у законну площину.
Юридична компанія «Астрея» допоможе вам легалізувати правильно ваші активи, проаналізувавши ризики та захистить ваші інтереси та права. Звертайтесь за консультацією!